Kolektivem pracovníků, doktorandů a studentů Katedry informačních technologií na VŠE v Praze je od roku 2008 řešen výzkumný úkol financovaný z prostředků Grantové agentury ČR pod názvem „Inovace informačních systémů podporující konkurenceschopnost podniků“ (GA CR 201/08/0663). Tento projekt má mimo jiné za cíl identifikaci postavení a uplatnění inovací v ICT v podnicích v ČR, vč. kvantifikace efektů.
Autoři výzkumu: Josef Basl, Alena Buchalcevová, Libor Gála, Petr Zíma
[citace: BASL, Josef, et al. Inovace informačních systémů podporující konkurenceschopnost podniků [online]. Verze 1.0. Praha : Česká společnost pro systémovou integraci, 2010. Dostupný z WWW: <http://www.cssi.cz/cssi/inovace-informacnich-systemu-podporujici-konkurenceschopnost-podniku>. ISSN 1214-624.]
Při práci na projektu jsme úzce spolupracovali s Českou společností pro systémovou integraci. V roce 2009 se jednalo přípravu a následné provedení pilotního šetření, které bylo zaměřeno mj. na názory účastníků mezinárodní konference Systémová integrace 2009.
Šetření bylo provedeno formou dotazníku, který měl přispět k hledání odpovědí na často kladené otázky:
- Jakou roli sehrávají současné ICT v rámci podnikových inovací?
- Jaké jsou hlavní efekty nasazení ICT v podnicích?
- Jak využít informační systémy a technologie pro zvýšení konkurenceschopnosti podniků?
- Jak efektivně přistupovat k inovacím informačních systémů a technologií v podnicích?
Metodika analýzy
Pro vstup do analýzy byl využit dotazník, který se skládal ze tří částí.
- První část se shrnovala Základní charakteristiku podniku a otázky byly zaměřeny na:
- Počtu zaměstnanců
- Odvětví
- Stádium zralosti podniku
- Charakteristika podílu podniku na trhu
- Lokalita klíčových trhů
- Přístup a postoj podniku k inovacím a novinkám
- Otázky v druhé části byly zaměřeny na stav informačního systému v podniku a na to, jakým způsobem podnik celkově přistupuje k ICT:
- IS/ICT podniku ve vztahu k jeho strategickým cílům
- efekty IS/ICT v podniku za poslední tři roky,
- současná a očekávaná míra budoucí podpory IS/ICT v oblastí strategického, taktického a operativního řízení
- současná a očekávaná míra budoucí podpory podnikových procesů
- 3., nejdůležitější třetí část byla věnovaná inovacím informačního systému:
- důležitost ICT/IS inovací v podniku,
- vliv ICT/IS inovací na ostatní dění v podniku,
- role ICT/IS v rámci inovačního cyklu, dále pak i podle typu inovace,
- jakým způsobem jsou inovace ICT/IS v podniku řízeny,
- postoj podniku k inovacím ICT/IS.
Poznámka v rámci odpovědí byly využita následující škála: 5: zcela souhlasí; 4: spíše souhlasí; 3: nevím, nemohu se vyjádřit; 2:spíše nesouhlasí; 1:zcela nesouhlasí; 0: nezodpovězeno.
Výsledky šetření
V říjnu a listopadu roku 2009 bylo provedeno následné rozsáhlejší dotazníkové šetření, z něhož zde prezentujeme hlavní výstupy. Byla využita databáze společností, která čítala cca 4500 kontaktů. Společnosti byly osloveny prostřednictvím emailové pošty s žádostí, zda jsou ochotny se zúčastnit dotazníkového šetření. Z celkového počtu rozeslaných emailů se bohužel ukázalo cca 15 % emailových adres neplatných a na žádost kladně reagovalo a vyplněný dotazník zaslalo celkem 48 společností. Výtěžnost dotazování, po odečtení 15% neplatných emailových adres, tedy byla cca 1,25 %.
Z odpovědí respondentů vyplývá, že se šetření celkem zúčastnilo 32 malých (47%), 21 středních (31%) a 15 velkých společností (20%). Tento vzorek podniků tak poměrně dobře odráží celkovou charakteristiku podnikatelské sféry.
Nicméně kategorizace podniků dle velikosti nebylo hlavní kritérium jejich členění. Důležitější byl jejich postoj k přijímání novinek a inovací. Podniky se vyjadřovaly k tomu, v jakém časovém horizontu přijímají novinky, tedy zda jsou např. mezi prvními a patří mezi tzv. inovátor či zda jsou až např. pozdními většinovými uživateli, kteří novinky přijímají jako poslední.
Z průzkumu vzešlo, že 9 % podniků se staví do role inovátorů, 37 % jsou počátečními uživateli, 40 % je počátečními většinovými uživateli a necelých 15 % se řadí do kategorie pozdní většinový uživatel (viz graf 1).
Z hlediska oboru podnikání bylo 57% průmyslových podniků a 31% poskytující služby (viz graf 2).
Při porovnání jejich vztahu s včasností přijímáním novinek je zajímavé, že až 80 % pozdních uživatelů je z oblasti průmyslu, zatímco u skupiny inovátorů je rozložení mezi obory podnikání vcelku rovnoměrné. Dále je patrno, že podniky z oblasti poskytování služeb se snaží přijímat noviny a inovace časněji (viz graf 3).
V oblasti zralosti sledovaných firem, lze vypozorovat mírnou korelaci mezi velikostí společnosti a mírou zralosti. Na sledovaném vzorku se ukazuje, že společnosti, které přijímají novinky časněji, se nacházejí spíše ve fázi růstu a akvizic (67 % inovátorů a 32 % počátečních uživatelů). Důvodem pravděpodobně je, že firmy, které se staví do role inovátorů a počátečních uživatelů, jsou více dravé a dynamické (viz graf 4).
Další oblast základní charakteristiky byla soustředěna na cílové trhy podniků. U skupiny inovátorů je jasně viditelný podíl trhů ve stádiu růstu 32%, což je největší podíl, ze všech skupin. Na druhou stranu tatáž skupina má celých 50 % trhů ve fázi poklesu. V ostatních skupinách převažuje stadium stability a růstu (viz graf 5).
Co se týče podílu na cílovém trhu, tak lze vysledovat korelaci mezi časností přijímání novinek a podílem na trhu. Čím později podnik přijímá novinky, tím dosahuje menších podílů na cílovém trhu.
Role informačních technologií v jednotlivých fázích inovačního cyklu
Snad k nejdůležitějším výsledkům šetření patří analýza role informačních technologií v jednotlivých fázích inovačního cyklu. Otázkou bylo, do jaké míry a v jaké fázi životního cyklu ovlivňují informační technologie inovace výrobku či služby. Tato otázka navíc rozlišovala jednotlivé typy inovací – produktové, procesní, marketingové a organizační.
Vyhodnocení této otázky se zaměřilo na skupinu: počáteční většinový uživatel, který je nejlepší z hlediska práce s inovacemi ICT a úspěšnosti jejich implemetace a dosahování efektů.
Dle respondentů šetření mají největší vliv v inovačním cyklu inovace informačních technologií na procesní inovace. V součtu kladné odpovědi překračují ve všech fázích hranici 60%, přičemž tato hladina se zvyšuje v pozdějších fázích. Navíc kladné odpovědi u možnosti „součást inovace“ se blíží k hranici 80%. Podniky tedy vnímají vliv ICT/IS inovací v oblasti procesních inovací velmi silně (viz graf 6).
Druhou analyzovanou oblastí vlivu ICT/IS inovací byly produktová inovace, kde se ukázal druhý nejsilnější vliv ICT/IS inovací. Ačkoliv lze v grafu (viz graf 7) sledovat narůstající výskyt záporných odpovědí, kladné odpovědi se v součtu dostávají přes hranici 60%, opět zde je vidět narůstající trend, který vrcholí ve „fázi růstu“. Role ICT/IS inovací můžeme chápat tak, že poskytují nezbytné prostředí pro inovovaný produkt, např. nové stroje, ale nejsou už přímou součástí produktu.
Třetím zkoumaným typem byla marketingová inovace, kde se téměř úroveň záporných odpovědí vyrovnala těm kladným a ICT/IS inovace tak tvoří spíše podporu marketingových inovací (viz graf 8).
Poslední analyzované části vlivu ICT/IS inovací na organizační inovace se ukázal sledovaný vliv jako nejméně významný. Nejvýznamnější hladina kladných odpovědí se vyskytla ve „fázi růstu“, kde překročila 60% (viz graf 9).
Výsledky průzkumu pomohly zmapovat situaci stavu, způsobu přijímání a možných přínosů inovací ICT pro podporu konkurenceschopnosti podniků. Na ně v letošním roce navazuje další část řešení grantu, která je zaměřená na metodickou podporu rozhodovacího procesu v rámci změn a inovací ICT v podnicích.
Za autorský kolektiv: prof. Ing. Josef Basl, CSc., garant projektu
Další publikace vydané v průběhu roku 2009 v souvislosti s řešeným grantem
- ŠIMKOVÁ, Eva, BASL, Josef. Innovation of Enterprise Information Systems with Contribution of the INNO IT Framework. Györ 28.10.2009 – 30.10.2009. In: CONFENIS 2009 International Symposium on Business Information Systems [CD-ROM]. Györ : GIKOF, 2009, s. 1–10.
- BASL, Josef, GÁLA, Libor. The Role of ICT in Business Inovation. Jindřichův Hradec 09.09.2009 – 11.09.2009. In: IDIMT-2009 System and Humans – A Complex Relationship. Linz : Trauner Verlag universitat, 2009, s. 67–76. ISBN 978-3-85499-624-8.
- BASL, Josef, KURZ Zdenek. Analýza reakcí na aktuální ekonomické podmínky v projektech IS/ICT podniků v dodavatelských řetězcích automobilového průmyslu , Praha 08.06.2009 – 09.06.2009. In: Systémová integrace’09 [CD-ROM]. Praha : Oeconomica, 2009, ISBN 978-80-245-1534-2
- POUR, Jan. Řízení získané hodnoty v podnikové informatice. Systémová integrace, 2009, roč. 16, č. 2, s. 7–15. ISSN 1210-9479.
- BASL, Josef, GÁLA, Libor. Postavení služeb v rámci inovace IS. Liberec 06.09.2009 – 16.09.2009. In: Inovativní přístupy služeb – Service Oriented Management [CD-ROM]. Liberec : TU v Liberci, 2009, s. 14–21. ISBN 978-80-7372-510-5.
- BUCHALCEVOVÁ, Alena. Selection of the Appropriate Methodology for Concrete Project. Hradec Králové 05.11.2009 – 06.11.2009. In: Objekty 2009. Hradec Králové : Univerzita Hradec Králové, 2009, s. 37–48. ISBN 978-80-7435-009-2.
- DOUCEK, Petr, NEDOMOVÁ, Lea, OŠKRDAL, Václav, PAVLÍČEK, Antonín, NOVOTNÝ, Ota. IDIMT 2009. Jindřichův Hradec 09.09.2009 – 11.09.2009. Celosvětový workshop (Účastníků: 49, z toho zahraničních: 35).
- ZIMA Petr. Analýza inovací ICT v podnicích, Diplomová práce VŠE, Praha, 2009
- BUCHALCEVOVÁ, Alena. Metodiky budování informačních systémů. 1. vyd. Praha : Oeconomica, 2009. 206 s. ISBN 978-80-245-1540-3.
- GÁLA, Libor, POUR, Jan, ŠEDIVÁ, Zuzana. Podniková informatika. 2. přeprac. a aktual. vyd. Praha : Grada Publishing, 2009. 496 s. ISBN 978-80-247-2615-1.